Перспективи покращення громадського контролю за веденням Державного реєстру виборців України

1 

 Засідання круглого столу«Перспективи покращення громадського контролю за веденням  Державного реєстру виборців України напередодні виборів до місцевих рад», що проводився в рамках кампанії Центру підтримки громадських ініціатив «Кожен голос важливий», відбулось  25 травня в приміщенні Сумського обласного прес-клубу.

В ході зустрічі учасники, серед яких представники влади, громадські активісти, працівники відділів Державного реєстру виборців, депутати місцевих рад та всі зацікавлені особи ,обговорили основні аспекти розвитку Державного реєстру, міжнародні практики публічного контролю за веденням реєстрів.

Значна увага приділялась обговоренню питання відкритості Державного реєстру та контролю за складанням списків виборців: які персональні дані Державного реєстру виборців повинні бути відкритими для суб’єктів виборчого процесу та яким чином це можливо забезпечити?  Особливо ці питання є актуальними напередодні проведення місцевих виборів. Зупинились на обговоренні проблеми ідентифікації в Україні в широкому контексті, а також конкретних ідентифікаторів, які мають або можуть бути відкритими у Державному реєстрі виборців.

Електронний Державний реєстр виборців було створено У 2009 році, що значно зменшило плутанину під час процесу волевиявлення громадян. Але й сьогодні, через 6 років, у цій сфері залишилось багато невирішених проблем. Передовсім, йдеться про вдосконалення реєстру і процесу голосування взагалі.

«Наразі Україна може піти шляхом Великобританії і зробити дані про виборців частково відкритими. Також ми можемо скористатись досвідом Естонії й запровадити ID-картки й можливість електронного голосування. Такий вид волевиявлення є значно економнішим, ніж сучасний процес виборів в Україні. Крім того, він дозволяє не «прив’язувати» виборця до конкретного місця проживання, що особливо актуально для держави зараз, коли з’явилися внутрішні вимушені переселенці», – наголосив представник Всеукраїнської громадської організації  «Центр підтримки громадських ініціатив» Михайло Городок.

На останніх виборах вже довелося стикнутися з неочікуваними проблемами, що пов’язані з механізмом зміни виборчої адреси: йдеться про переселенців та військовослужбовців з зони АТО. З запровадженням електронного голосування, цих проблем вдасться уникнути.

Втім, ведення Державного реєстру виборців має свої плюси. Так, за словами начальника відділу Державного реєстру виборців Сумської обласної державної адміністрації Ірини Білан, постійне ведення реєстру мінімізує помилки у виборчих списках. Так, якщо на виборах 2010 року було внесено 2% змін до списків, то вже на останніх – 0,09%.

Ще одна проблема – пасивність політичних партій та самих виборців. Вони активізуються лише на передодні процесу волевиявлення. Так, у 2014 році, коли українці обирали і Президента і депутатів Верховної Ради,  було більше 10 тис звернень щодо внесення до списків і більше 17 тис. – щодо уточнення даних. А у 2013, коли вибори не відбувалися, загалом було 217 звернень. Частину ж громадян взагалі не цікавить, чи внесені вони до Державного реєстру. Між тим, кожен може перевірити свої дані, звернувшись до представників Державного реєстру виборців України чи, зайшовши на сайт цієї організації.

На відсутності системи обміну відомостями між Державним реєстром та іншими базами даних, наголосила заступник начальника відділу ведення Державного реєстру виборців Зарічного району м. Суми Ольга Фесенко. Також в Україні досі не існує електронної бази даних міграційної служби, що значно ускладнює процес обміну інформацією про виборців.

Для оптимізації роботи Державного реєстру виборців Центр підтримки громадських ініціатив вніс пропозиції щодо відкриття частини реєстру, розвитку електронного самоврядування і взаємодії та обміном даними  між реєстраторами, запровадження ID-картки. Пропозиції будуть передані законотоворцям.

Круглий стіл «Перспективи покращення громадського контролю за веденням Державного реєстру виборців України напередодні виборів до місцевих рад» проводився для того, щоб долучити громадськість до обговорення оптимальної моделі роботи Державного реєстру виборців України з метою покращення функціонування Державного реєстру виборців і зменшення кількості помилок та порушень у веденні реєстру в майбутньому.Залишити відповідь